Logo
Potrebujete poradit?
(Po-Pia 8:00-19:00)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 40,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Ako vybrať lampu do interiéru - I.časť
20.09.2019
Komentáre (0)

Ako vybrať lampu do interiéru - I.časť

Ako vybrať lampu

Svietidlo si samozrejme môžete vybrať len tak, podľa toho, ktoré sa Vám páči alebo podľa ceny. Často sa však zabúda na to, že aj ten najkrajší dizajn svietidla, je vlastne len „obalom“ pre žiarovku a úlohou svietidla je dávať dobré svetlo.

Je dôležité mať na pamäti, že výber osvetlenia je rozhodnutím na dlhé roky a po celú tú dobu bude Vaša voľba buď, šetriť alebo namáhať, Vaše oči. Preto je dôležité, aby ste si zvolili svetlo nielen podľa toho ako vyzerá, ale aj podľa toho, čomu má slúžiť.

Ako si teda správne vybrať funkčné, praktické a zároveň pekné svietidlo? Poradil nám nikto iný, ako náš skvelý výrobca dizajnových keramických lámp z Moje Lampa, Vlado Scholdebauer.

Jeho rady Vám prinesieme postupne v niekoľkých článkoch na našom blogu, keďže vybrať si správne nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ak si chceme správne vybrať musíme si zodpovedať predovšetkým nasledovné otázky:

 1. Aké svetlo chcem a k čomu ho potrebujem
 2. Ako začať s plánovaním
 3. Ako zistím, aké množstvo svetla potrebujem
 4. Koľko svietidiel a žiaroviek by som mal mať v miestnosti
 5. Ako mám svietidla v miestnosti správne rozmiestniť
 6. Do akej výšky je potrebné svietidlo umiestniť a ako zariadiť, aby ma neoslňovalo
 7. Aké žiarovky si mám vybrať (podľa typu, výkonu a farby svetla)
 8. Aký mám zvoliť dizajn svetla

1.  Aké svetlo chcem a k čomu ho potrebujem?

Ak vyberám lampu do konkrétnej miestnosti, je potrebné si najskôr ujasniť, čo od daného svetla očakávam a ako je osvetlenie miestnosti riešené celkovo (či sa tu už býva alebo pracuje), prípadne ako ho chcem riešiť v budúcnosti (u novostavieb, rekonštrukcii).

Budem v miestosti pracovať alebo len odpočívať? Chcem osvetliť celú miestnosť alebo len jej časť (napr. jedálny stôl)? Ako je riešené celkové osvetlenie miestnosti? Mám k dispozícii len jeden elektrický stropný (bočný) vývod alebo je ich viac?Dávam prednosť viacerým malým svietidlám alebo len jednému veľkému centrálnemu? Budem tam mať aj stolné či stojace lampy, prípadne bočné osvetlenie? Dávam prednosť prítmiu alebo silnému osvetleniu? Uprednostňujem klasické (žlté či teplé biele) alebo chcem „denné“ svetlo?

Ak už mám premyslené aké svetlo chcem a k čomu ho potrebujem, nasleduje plánovanie.

Ako vybrať lampu blog

2.  Ako začať s plánovaním?

Optimálne je pripraviť si najskôr jednoduchý plánik miestnosti s rozmermi (vrátane výšky) , s umiestnením okien a hlavného nábytku (kuchynská linka, jedálny stôl, sedačka, pracovný stôl, apod.). Ďalej si v plániku vyznačte všetky elektro vývody na svietidla (prípadne zásuvky užívaného svietidla) a taktiež miesta, kde by ste chceli svietidla prednostne umiestniť, aj keď je elektro vývod na svetlo inde (napr. nad jedálenský stôl, aj keď tam vývod nie je).

Potom si spočítajte koľko m2 má miestnosť (bez vstavaných skríň a pod.), t.j. koľko m2 budete osvetľovať. 

 

3.  Ako zistím, aké množstvo svetla v miestnosti potrebujem?

Návrh optimálneho svetelného riešenia je úplnou vedou so zložitými výpočtami, meraním odrazovosti materiálov atď. Ak chcete alebo potrebujete presné riešenie, vedia ich pre Vás pripraviť špecializované firmy formou projektu. Pre bežné použitie však obvykle postačuje orientačný výpočet.

Intenzita svetla sa udáva v lumenoch, bežný zákazník, sa skôr riadi podľa príkonu použitej žiarovky vo watoch. Pre približnú predstavu postačuje poznať prepočet medzi LEDkou a klasickou žiarovkou, ktorý je cca 1:8. To znamená, že 1 W u žiarovky LED priemerne odpovedá svetelnému výkonu 7 – 9 W klasickej žiarovky (alebo 1 W = 75-100 lumenov).

 

prepočet svietivosti, ako vybrať lampu

Výkon jednotlivých žiaroviek, ktoré sa predávajú v obchodoch sa odlišuje v závislosti od výrobcu, tvaru, farby svetla a pod. LEDka s príkonom 6W tak má obvykle svietivosť okolo 500 lm ale môže mať len 400 lm alebo naopak až 600 lm.

Množstvo potrebného svetla sa počíta na 1m2 miestnosti, a to v závislosti od typu činnosti, ktorú chcete v miestnosti vykonávať.

  1. Pre pracovné priestory (detská izba, pracovňa, kúpeľňa, kuchyňa alebo dielňa) je dobré mať intenzitu svetla vyššiu: u LED žiaroviek počítajte s príkonom 3W, u klasických cca 25W na 1m2 (t.j. 200 – 300 lm/m2).
  2. Pre kľudové priestory (obývačka, spálňa atď.) zväčša stačí svetla menej: u LED cca 2W/m2, u klasickej žiarovky cca 15W/m2 (t.j. 150 – 200 lm/m).
  3. V ostatných miestostiach (chodba, komora, WC atď.) stačí ešte nižšia intenzita osvetlenia, t.j. u LED cca 1 – 1,5 W/m2 , u klasickej žiarovky cca 10W/m2 (t.j. 80 – 120 lm/m).

potreba svetla podla miestnosti v byte a dome

Pre lepšiu predstavu obývačka 20m2 potrebuje LEDky s celkovým príkonom cca 35 – 45 W (t.j. 3000 – 4000 lm), pričom rovnako veľká kuchyňa potrebuje LEDky s príkonom 55 – 65 W, t.j. (5000 – 6000 lm).

Svoju úlohu zohráva aj to, či je miestnosť svetlá alebo tmavá (napr. pri bielej farbe stien a svetlom nábytku môžete cca 10 – 15 % výkonu ubrať, u tamvej miestnosti naopak odporúčame pridať).

Veľmi individuálne je aj osobné vnímanie svetla. Rovnako osvetlenú miestnosť môže niekto vnímať ako tmavú, iný zase ako príliš osvetlenú. Je preto dobré si praktickou skôškou zistiť, koľko osvetlenia (vo watoch či lumenoch) je Vám v príslušnej miestnosti príjemné a zároveň dostatočné. Rozdiely medzi jednotlivcami môžu byť až 20%.

Vo všeobecnosti odporúčame mať svetla radšej k dispozícii viac ako menej. Ubrať sa výkon vždy dá jednoducho (stačí vymeniť žiarovku za slabšiu), ale pridať výkon býva už komplikovanejšie. Zväčea nebude postačovať ridať silnejšiu žiarovku – často sa výkonnejšia žiarovka napr. do svietidla ani nevojde alebo sa bude prehrievať. A aj v prípade, že ju tam dať môžete, zvyčajne býva svetlo príliš oslňujúce, ostré, pričom v kútoch sa tvorí tieň.

Odpoveď na ďalšie otázky nájdete v ďalšom článku, už čoskoro.

dizajnove keramicke lampy od moje lampa

Naše krásne lampy nájdete aj na  https://favi.sk/produkty/kategorie/osvetlenie

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nechcete prísť o žiadne novinky?
Zaregistrujte si náš newslleter!
2018-2020 © ModernyVidiek.sk - Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk