Logo
Potrebujete poradit?
(Po-Pia 8:00-19:00)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 40,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako vybrať lampu do interiéru -II.časť - koľko lámp potrebujem a ako ich rozmiestiť v miestnosti
05.10.2019

Ako vybrať lampu do interiéru -II.časť - koľko lámp potrebujem a ako ich rozmiestiť v miestnosti

V minulej časti nášho článku ste sa dozvedeli ako začasť s plánovaním správneho výberu svietidla. 

Dnes si povieme viac o tom,  ako zistím koľko svietidiel a žiaroviek by som mal mať v miestnosti a  ako mám svietidla v miestnosti správne rozmiestniť.

1.  Koľko svietidiel a žiaroviek by som mal mať v miestnosti?

Ak je to možné z pohľadu existujúcej elektroinštalácie a financií, je vždy lepšie mať v miestosti viac slabších svetelných zdrojov (žiaroviek) ďalej od seba ako jeden silný centrálny zdroj. Je teda vždy lepšie mať 3 LED žiarovky po 6 W ako 1 žiarovku  s príkonom 20W. Svetlo je tak rozptýlenejšie, rovnomernejšie, príjemnejšie a má menej ostré prechody svetiel a tieňov. Toto všetko je tiež dobré pre Vaše oči.

ako vybrať lampu

Optimálne je, ak je možné zapínať svetlá nezávisle od seba. Teda ak máte napr. päťramenný luster, je lepšie mať možnosť zapnúť buď 2 alebo 3 žiarovky (resp. spoločne všetkých 5), ako zapínať a vypínať len všetky naraz. To isté platí aj pre viac samostatných svietidiel (lustrov, lapmpičiek a pod.). Avšak nie vždy je to možné takto spraviť, ale ak už musíte použiť 1 centrálne svietidlo, snažte sa, aby malo aspoň viac ramien (žiaroviek).

Výnimkou sú asi len malé miestnosti, max. do 10m2, kde si vystačíte aj s jednou silnejšou žiarovkou (max. 10 – 15W LED), ak možno, ale skrytou za silným matným sklom alebo (ak je svetlo smerované na odraz od stropu) iným prehľadným krytom.

ako vybrať lampu

2.   Ako mám svietidla v miestnosti správne rozmiestniť?

Spôsobov ako rozmiestniť svetlá v interiéri je celá rada, podstatný je tvar, veľkosť a výška miestnosti a riešenie vlastného svietidla (či je jedno alebo viacžiarovkové, aký má svetelný výkon, kam smeruje svetlo a pod.).

Pre závesné svietidlá sú, ale základné nasledovné varianty:

a) Centrálne osvetlenie:

Základom je jedno centrálne osvetlenie, obyvkle viac žiarovkové svietidlo (žiarovky optimálne matné alebo kryté matným sklom). Toto riešenie je vhodné doplniť svetlami typu sojacia lampa pri kresle, lampička na pracovnom stole, svetlo pod kuchynskou linkou apod. Vhodné je napr. pre približne štvorcové alebo obdĺžnikové miestnosti do 20m2.

b)  Líniové osvetlenie:

Viac svetiel v jednej línii sa hodí hlavne pre obdĺžnikové (úzke a dlhšie) alebo celkovo väčšie miestnosti nad 20m2. Ide napr. o radu niekoľko jednožiarovkových (obvykle s vätším matným krycím sklom) či viacžiarovkových svietidiel. Doplnkové svetlá sú v takomto prípade vhodné, ale tým menej nutné, čím viac svietidiel a žiaroviek v línii máte.

 c)Zónové osvetlenie:

Viac nerovnomerne rozmiestnených svietidiel v priestore, t.j. osvetľujú sa len podstatné časti miestnosti (napr. jedálenský stôl, bar, pohovka s kreslom, pracovný kút a pod.). Ostatné časti miestnosti sú oslabené len slabšie z týchto zón. Svetlo mimo zóny je dostatočné pre bežný pohyb, ale pri presune napr. pracovného stolu mimo jeho zónu, je už svetlo nedostatočné a musí byť doplnené napr. stolnou alebo stojacou lampou.

ako vybrať lampu

d)  Geometrické osvetlenie:

Viac svetiel obvykle usporiadaných v geometrickom tvare (napr. vrcholy trojuholníka, štvorca, obdĺžnika, priesečníka mriežky atď.) Hodí sa buď pre veľké miestnosti nad 40m2 (niekoľko viacžiarovkových lustrov) alebo aj v menších miestnostiach pre väčší počet malých závesných svietidiel. Tento systém osvetľuje miestnosť v podstate plošne a doplnkové svetla zvyčajne stačí použiť len dekoračné alebo pre prisvetlenie niektorých miest (viď bod e)

e)  Plošné priame a nepriame osvetlenie (+dekoračné):

Miestnosť osvetľujeme väčším počtom malých žiaroviek na celej ploche, a to buď priamym (bodovky, LED pásky, žiarivky a pod.) alebo odrazeným svetlom (žiarovky alebo LED pásky sú skryté napr. v lište alebo za nábytkom a svetlo sa do miestnosti odráža od stropu či stien). Ostatné svetlá tu preberajú úlohu prisvetlenia alebo akcentovania niekotrých miest (napr. jedálenského stola, krbu, umeleckého diela atď.) alebo môžu mať čisto estetický alebo dekoračný účinok, ktorý skrášľuje a architektonicky dolaďuje príslušný priestor. Keďže plošné osvetlenie býva z užívateľského hĺadiska dostatočné, máte tu najväčšiu tvorivú voľnosť a bez komplikácií môžete použiť dekoračné žiarovky, rôzne číre, dymové alebo farebné sklá a pod.

ako vybrať lampu

Odpoveď na ďalšie otázky ohľadom správneho výberu lampy nájdete v našom ďalšom článku, už čoskoro. 

ako vybrať lampu

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nechcete prísť o žiadne novinky?
Zaregistrujte si náš newslleter!
2018-2020 © ModernyVidiek.sk - Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk